sd main logo
مترجم چینی در چین شهر گوانگجو با وسیله نقلیه
فهرست سایت

خبرهای مهم چین

16 Mar 2020

جدیدترین آمار مبتلایان کرونا در چین 

جدیدترین آمار مبتلایان کرونا در چین
بر اساس آخرین گزارش کمیته ملی بهداشت و سلامت چین، در طول بیست و چهارساعت روز یکشنبه 25 اسفند/حوت، 15 مارس، جمعاً 16 مورد جدید ابتلا به کروناویروس در خاک اصلی چین شناسایی شد و14 مبتلا به این بیماری جان خود را از دست دادند، 41 مشکوک به ابتلا به این بیماری تحت نظر قرار گرفتند و 838 بیمار جدید پس از درمان از بیمارستان مرخص شدند. 

تا ساعت 24 روز یکشنبه به وقت پکن، آخرین تعداد کل موارد ابتلا به کروناویروس جدید در سرزمین اصلی چین به 80 هزار و 860 نفر رسید. جمعا 67 هزار و 749 نفر پس از درمان از بیمارستان مرخص شده و 3213 بیمار جان خود را از دست داده اند. هم اکنون 9582 نفر تحت نظارت پزشکی به سر می برند. 

از نخستین ساعت تا نیمه یکشنبه 12 مورد جدید ابتلا به کروناویروس جدید در چین گزارش شده که از خارج از چین وارد کشور شده اند. تا ساعت 24 روز یکشنبه، مجموع مبتلایانی که از خارج به چین وارد شده اند به 123 نفر رسید. 

در مناطق هنگ کنگ، ماکائو و تایوان نیز تا کنون جمعا 217 مورد ابتلا به کروناویروس شناسایی شده است.
1 Mar 2020

ارتقای سطح هشدار جهانی به بالاترین حد درباره خطر شیوع ویروس کرونا

ارتقای سطح هشدار جهانی به بالاترین حد درباره خطر شیوع ویروس کرونا 
آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل در مقر این سازمان به خبرنگاران گفت که سازمان جهانی بهداشت سطح هشدار درباره خطر شیوع ویروس کرونای جدید در سراسر جهان را از بالا به بسیار بالا ارتقا داده است. موارد جدید از ابتلا به ویروس کرونا اعلام شده و حتی اکنون این ویروس به قاره آفریقا نیز سرایت کرده است.
گوترش گفت، اکنون زمان هراس نیست و باید برای مقابله با این بیماری خود را آماده کنیم. همان طور که دبیر کل سازمان جهانی بهداشت نیز گفته است بزرگترین دشمن نه ویروس که هراس، شایعه‌پراکنی و تبعیض است. گوترش از دولت‎های کشورهای مختلف جهان دعوت کرد با در پیش گرفتن تدابیر لازم شیوع ویروس را مهار کنند و در عین حال با دفاع از حقوق بشر، جلوی هر گونه تبعیض را بگیرند.
29 Feb 2020

اعزام پزشکان صلیب سرخ چین به همراه کالاهای پزشکی به ایران

اعزام پزشکان صلیب سرخ چین به همراه کالاهای پزشکی به ایران
بامداد روز شنبه 10 اسفند، یک گروه پنج نفره از کارشناسان داوطلب صلیب سرخ چین همراه با کالاهای پزشکی اهدایی چین وارد تهران شدند. چانگ هوا سفیر چین در ایران و مقام‌های وزارت بهداشت ایران در فرودگاه به استقبال این گروه رفتند.
سفیر چین در ایران ضمن ادای احترام و تقدیر از داوطلب شدن این کارشناسان چینی برای سفر به ایران در این دوره خاص، آنها را قهرمانانی خواند که به زیبایی مخالف جریان حرکت می کنند. وی گفت که چین به عنوان شرکای راهبردی همه جانبه، همواره در دوره‎های سخت از یکدیگر پشتیبانی می‌کنند. او افزود: ویروس مرز نمی‌شناسد، اخیراً وضعیت شیوع ویروس کرونای جدید در ایران تشدید شده و چین با مردم ایران ابراز همدلی و همدردی می‌کند. اعزام تیم کارشناسان صلیب سرخ چین و به اشراک گذاشتن تجربیات چین در مبارزه با ویروس کرونا با دوستان ایرانی، به خوبی نشان می‎دهد که مردم چین آماده‎اند برای مبارزه با مشکلات کنار مردم ایران بایستند. وی همچنین ابراز امیدواری کرد کارشناسان چینی ضمن رسیدن به موفقیت در ایران همواره سلامت باشند.
28 Feb 2020

کروناویروس، پاسخ به پرسشهای مکرر، نکات مهم(بخش ششم)

سلام دوستان عزیز ایرانی، بازهم با پاسخ هایی پیرامون مبارزه با کروناویروس جدید در خدمت شما هستم. سوال شده که در اتوبوس و مترو چطور از خود مراقبت کنیم؟ این سوال خیلی مهمی است.

در صورت داشتن ماسک، ابتدا ماسک را به صورتتان بزنید. پیش از سوار شدن به اتوبوس، در ایستگاه ها، در حد امکان یک متر با دیگران فاصله بگیرید و به نظم سوار اتوبوس شوید. در جریان حرکت اتوبوس، می توانید پنجره را باز کنید تا هوا جریان پیدا کند. از صحبت با دیگران پرهیز کنید و توجه داشته باشید که در اتوبوس چیزی نخورید!

در مترو، علاوه بر زدن ماسک، در سکوی مترو با مسافران دیگر فاصله بگیرید. در حد امکان وارد واگن های خلوت شوید و دستگیره و تجهیزات عمومی در واگن را لمس نکنید. 

در پایان، یادآوری می کنم که پس از رسیدن به مقصد، در اولین زمان، دست هایتان را به خوبی بشویید و ماسک را بیرون بیندازید. لباس ها را در محلی که هوای آزاد در جریان است، آویزان کنید. بهتر است با پنبه آغشته به الکل، کیف، کلید و عینک ها را ضد عفونی کنید.

امیدوارم پاسخم به شما کمک کرده باشد. مراقبت خودتان باشید!

28 Feb 2020

چگونه از آلودگی به کرونا ویروس در دفتر پیشگیری کنیم(بخش هفتم)
آیا سبزیجات و گوشت که از سوپرمارکت خرید می شود، می تواند ناقل ویروس باشد یا خیر؟
می توان گفت، این امکان وجود دارد که کروناویروس روی سطح سبزیجات، گوشت و میوه جات زنده بماند اما عمرش خیلی بلند نیست و با پخت در دمای بالا غیرفعال خواهد شد. بهتر است قبل از مصرف، آن را با آب روان بشویید و پوست میوه جات را جدا کنید. حتما باید غذا را کامل پخته و میل کنید، خوردن سالاد را به شما پیشنهاد نمی کنم.
وقتی در سوپرمارکت و مغازه خرید می کنید، بهتر است دستکش داشته باشید یا از یک کیسه پلاستیکی استفاده کنید تا به طور مستقیم کالاها و پول کاغذی و سکه را لمس نکنید. سعی کنید لوازم موردنیازتان را برای مدت زمان طولانی تر خرید کنید تا به این ترتیب تعداد خروج از خانه را کم کنید. علاوه بر این، باید زمانی که در سوپرمارکت می مانید، کوتاه باشد تا ریسک مبتلا به ویروس کاهش یابد.
27 Feb 2020

احتمال لغو المپیک توکیو به سبب کروناویروس جدید

احتمال لغو المپیک توکیو به سبب کروناویروس جدید

6 اسفند/ 25 فوریه به وقت محلی، به سبب تشدید شیوع کروناویروس جدید، دیک پوند عضو کمیته بین المللی المپیک گفت اگر برگزاری بازیهای المپیک توکیو در تابستان بسیار خطرناک باشد، مسابقات احتمالا لغو می شود نه اینکه به تعویق بیفتد یا در جای دیگر برگزار شود.

پوند گفت: زمان تصمیم گیری درباره سرنوشت بازیهای المپیک توکیو دو یا سه ماه است. این به معنی آن است که اواخر ماه مه درباره آن تصمیم گرفته خواهد شد.

26 Feb 2020

تدابیر چین برای مهار کرونا

تدابیر چین برای مهار کرونا، از شیوع تا مهار
به گزارش رادیو و تلویزیون مرکزی چین به نقل از ایرنا، تدابیر دولت چین طیف گسترده ای از اقدامات پزشکی، بهداشتی، سیاسی، تجاری و اقتصادی را شامل می شود که هر یک به نوبه خود برای تحقق هدف ریشه کن کردن کرونا موثر بوده است.
دولت چین از ابتدای شیوع ویروس، کار قرنطینه شهر ووهان و سپس کل استان هوبی را آغاز کرد و ۶۰ میلیون نفر را در این استان در قرنطینه اجباری قرار داد همزمان محدودیت هایی برای عبور و مرور در سطح شهر در نظر گرفته شد، از جمله این که اعلام شد خودروهای شخصی حق تردد ندارند.

در این میان مجتمع های مسکونی نه تنها در این استان بلکه در بیش از ۸۰ شهر سراسر چین از جمله پکن قرنطینه شدند و مردم فقط از یکی از درهای مجتمع حق ورود داشتند و غریبه ها نیز نمی توانند وارد محوطه شوند.

تعطیلی فوری مدارس، دانشگاه ها و تمامی مراکز آموزش عالی از دیگر اقدامات دولت چین بود و هنوز نیز بیانیه ای برای زمان بازگشایی آن ها منتشر نشده است.

بسیاری از پروازها نیز متوقف شد و کشورهای دیگر نیز پروازهایشان را به چین متوقف کردند، ضدعفونی کردن خیابان ها، معابر و متروها و مراکز عمومی و سم زدایی از آسمان از دیگر اقدامات دولت بوده است.

دولت همچنین تجمعات را ممنوع کرد. بسیاری از مراکز تفریحی و فروشگاه های بزرگ تعطیل شدند و سالن های سینما بسته شد در بعد پزشکی نیز اقدامات گسترده ای صورت گرفت. دولت تحقیق برای ساخت واکسن را در دستور کار قرار داد. آزمایش های فراوانی نیز روی حیوانات انجام شده است و در بسیاری از استان ها پزشکان به دنبال ساخت واکسن هستند.

برای درمان بیماران از صدها نوع دارو استفاده شده است و تلاش برای ساخت داروی موثر همچنان ادامه دارد و حتی پزشکان موفق به ساخت پلاسمای خون از خون بیمارانی شدند که تحت درمان قرار گرفته اند؛ طوری که ضریب مرگ و میر و ابتلا در سراسر چین به سرعت کاهش یافته است و به جز مرکز شیوع، بقیه مناطق وضعیتی با ثبات دارد.

توزیع ماسک و تجهیزات پزشکی در کانون شیوع از دیگر اقدامات دولت بوده است. چین همکاری گسترده ای با سازمان بهداشت جهانی داشته و به سرعت اطلاع رسانی کرده است. کارشناسان چینی و سازمان بهداشت جهانی به شهرهای مختلف، از جمله ووهان اعزام شده اند. تحقیقات درباره منشا بیماری هم در جریان است. دانشمندان به دنبال ساخت داروی موثر و واکسن هستند.

همچنین شماری از مقام هایی که سهل انگاری کرده و باعث شده بودند تا تدابیر کنترلی و پیشگیری موثر نباشد، از کار برکنار شدند. دولت چین در زمینه سیاسی نیز اقدام کرده و ضمن برکناری مقام های سهل انگار، ده ها نشست برگزار کرده است.

«شی جین پینگ» رییس جمهوری و «لی که چیانگ» نخست وزیر چین، ریاست بسیاری از نشست ها را بر عهده داشته و تذکرها و توصیه های لازم را به مسوولان مربوط داده اند.

در بخش تجاری و اقتصادی نیز دولت در تلاش است تا اساس اقتصاد را حفظ کند، کمک های مالی، اعطای وام و اجرای سیاست های پولی فعال از جمله این اقدامات است.

کاهش مالیات و عوارض برای شرکت های چینی، اجرای سیاست های مالی حمایتی، تثبیت تجارت و سرمایه گذاری خارجی، دادن اعتبارات برای تجارت خارجی و اجرای طرح های داخلی و خارجی از دیگر برنامه های اقتصادی و تجاری در مواجهه با کرونا است.

دولت در اقدامی حمایتی اعلام کرده است، هزینه برگشت تجار و بازرگانان خارجی مقیم یی وو در جنوب چین که به دلیل شیوع کرونا این منطقه را ترک کرده اند را پرداخت خواهد کرد.

همزمان، مسوولان ارشد چین گفته اند که اهداف اقتصادی و اجتماعی به پیش سوق داده می شود، برنامه فقرزدایی ادامه می یابد و از ثبات اجتماعی و اقتصادی حراست می شود.

دولت چین همچنین از ماکائو، هنگ کنگ و تایوان برای مبارزه با کرونا حمایت کرده است.
25 Feb 2020

آیا بیمارانی که کرونا گرفته و خوب میشوند دوباره کرونا میگیرند

کروناویروس، پاسخ به پرسشهای مکرر، نکات مهم(بخش اول)
سلام دوستان عزیز، برای همه شما آرزوی سلامتی داریم.
در این روزها، سؤالهای زیادی درباره کروناویروس جدید از شما دریافت کردیم. اجازه بدهید امروز به یکی دو مورد از آنها پاسخ بدهیم.
پرسیده شده اگر کسی کرونا بگیرد و خوب بشود، آیا ایمنی بدنش نسبت به این بیماری ایمن می شود، یا ممکن است دوباره مبتلاء شود؟
25 Feb 2020

سازمان بهداشت جهانی: کروناویروس جهانگیر نشده است
 
دبیرکل سازمان بهداشت جهانی تاکید کرد علیرغم افزایش سریع تعداد مبتلایان در کشورهایی مانند ایتالیا، ایران و کره جنوبی در روزهای اخیر، فعلا نمی توان بیماری کروناویروس را «همه گیر» تلقی کرد.
 
تدروس آدانوم گبریسوس، روز دوشنبه 5 اسفند/ حوت، 24 فوریه در نشست خبری سازمان گفت برای تشخیص مصلحت درباره استفاده از عبارت «بیماری همه گیر» برای توصیف بیماری کروناویروس کنونی، سازمان بهداشت جهانی باید عوامل مختلفی مانند محدوده جغرافیایی سرایت بیماری، شدت بیماری و تاثیرات آن را بر جامعه به صورت مداوم تحت ارزیابی قرار دهد اما سازمان هنوز «سرایت خارج از کنترل» کروناویروس در سطح جهان یا ظهور انبوده موارد وضعیت حاد مبتلایان یا موارد مرگ و میر ناشی از بیماری را مشاهده نکرده است.
او افزود: به این ترتیب، استفاده از عبارت «بیماری همه گیر» برای توصیف کروناویروس در حال حاضر با حقایق عینی مطابقت ندارد و بی شک هراس و نگرانی ایجاد می کند در حالی که این هراس و نگرانی به پیشگیری از ابتلا به بیماری یا نجات جان مبتلایان، کمکی هم نمی کند.
 
تدروس آدانوم تاکید کرد برای همه کشورها، مجتمعهای مسکونی، خانواده ها و افراد، زمان کنونی زمان مبارزه با سرایت بیماری و آمادگی برای تبدیل این بیماری به بیماری همه گیر است و سازمان بهداشت جهانی نیز خطرات و تحولات در سرایت بیماری را به صورت مداوم تحت ارزیابی و نظارت قرار می دهد.
 
مایک رایان مدیر اجرایی برنامه های اضطراری سازمان بهداشت جهانی در همان نشست خبری گفت: توصیف کروناویروس به عنوان «بیماری همه گیر» به معنای آن است که همه مردم جهان با خطر ابتلا به این بیماری مواجهند و گروهی از آنها بالاخره به آن مبتلاء خواهند شد اما اکنون مشاهده می کنیم چین با مقاومت نیرومند با سرایت بیماری توانسته است آمار موارد ابتلاء در خاک خود را به مراتب کاهش دهد که این مغایر منطق «بیماری همه گیر» است.
25 Feb 2020

در روزهای اخیر، مواردی از ابتلا به کووید-19 در ایران شناسایی شدند. دیپلمات‌های جوان سفارت چین در ایران به همین خاطر یک ویدیو کوتاه ضبط کردند که درآن ضمن آرزوی غلبه مشترک مردم چین و ایران بر کووید-19، به زبان فارسی می‎گویند: چین قوی باش، ایران قوی باش!
1 - 2 - 3 - 4