sd main logo
مترجم چینی در چین شهر گوانگجو با وسیله نقلیه
فهرست سایت

خبرهای مهم چین

17 Feb 2020

اعتماد کامل دبیر کل سازمان ملل به توانایی چین در مبارزه با شیوع ویروس کرونای جدید

 

به گزارش خبرگزاری شین هوا، آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل یکشنبه 27 بهمن (16 فوریه) در اسلام آباد، پایتخت پاکستان گفت 

که به باور او تلاش‌های چین برای مبارزه با شیوع ویروس کرونای جدید (کووید 2019) به نتایج قابل توجهی رسیده و وی کاملاً به توانایی چین برای مبارزه با این بیماری اعتماد کامل دارد.

گوترش یکشنبه ضمن دیدار از پاکستان با وزیر خارجه این کشور در یک نشست خبری مشترک حضور یافت. وی در پاسخ به پرسش خبرنگار 

خبرگزاری شین هوا گفت که چین در برابر چالش بزرگ ویروس کرونای جدید، واکنشی "قوی و مؤثر" از خود نشان داده است.

دبیر کل سازمان ملل افزود: "با توجه به این شرایط پیچیده یافتن یک راه حل سریع بسیار دشوار است. دولت چین تلاش‌های فوق العاده‌ای برای مقابله با شیوع این یماری انجام داده است که به باور من این تلاش‌ها به تدریج و پیوسته تعداد مبتلایان به این بیماری را کاهش خواهد داد."

17 Feb 2020

رئیس جمهور ایران تلاش‌های دولت چین برای
مقابله با شیوع ویروس کرونا را عالی ارزیابی کرد

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران روز یکشنبه 27 بهمن (16 فوریه) در یک نشست خبری گفت:
در راه مقابله با ویروس کرونای جدید دولت چین با برعهده گرفتن مسوولیت خود، فوراً
وضعیت این بیماری را به اطلاع مردم چین و مردم جهان رسانده و تا حد امکان برای
مقابله با شیوع این ویروس تلاش کرده است. حسن روحانی از مردم سراسر جهان خواست
برای غلبه بر این بحران تلاش کنند.  

وی گفت: روابط ایران و چین پیوسته به شکلی مطلوب در حال توسعه است و با وجود آنکه
ایران با تحریم‎های جدی به ویژه در رابطه با برجام
مواجه است، چین همواره روابط دوستانه خود با ایران را حفظ کرده است.
15 Feb 2020

پس از شیوع کروناویروس 2019، دولت چین تدابیر سریع و مقتدرانه در پیش گرفت که مورد تایید و ارزیابی مثبت گسترده جامعه جهانی قرار گرفته است. محمد قادری سردبیر روزنامه تهران تایمز در مصاحبه اختصاصی با رادیو و تلویزیون مرکزی چین گفت: تدابیر چین برای مقابله و مهار کرونا سازوکار مقابله با وضعیت اضطراری و توانایی همه جانبه مدیریت دولت چین را نشان داده است.

سردبیر روزنامه تایمز با تایید و قدردانی از تدابیر چین گفت: «دولت چین با توجه به این که اهمیت این بحران را به درستی درک کرده، کوشید تا از همان ابتدا ظرفیت ها و پتانسیل های خود را به کار گیرد تا بتواند با شیوع ویروس مقابله کند و آن هایی را که درگیر این ویروس شده اند را در اسرع وقت تحت مداوا قرار دهد. با توجه به گستردگی این اتفاق، کنترل دولت چین در موضوع ویروس کرونا، فوق العاده است. سرعت عملش خیلی بالاست و در کل به نظر می رسد که مدیریت هوشمندانه و جامع دارد. امیدوارم که هر چه زودتر ریشه این بحران خشک شده و نگرانی مردم چین برطرف شود.»

با وجود تاثیرات منفی ناشی از شیوع کروناویروس جدید در اقتصاد چین، سردبیر روزنامه تهران تایمز نسبت به دورنمای رشد آن خوشبین بوده و گفت: «شیوع کروناویروس بسیاری از تبادلات اقتصادی را تحت الشعاع خود قرار داده است. طبیعتا اثرات کوتاه مدت و میان مدت بر اقتصاد چین خواهد گذاشت. اما کشورهای دوست و کشورهای همراه با چین سعی کردند که در این فضا کمک رسان باشند که این شرایط، شرایط بدی برای چینی ها نباشد. به نظر می‌رسد که این بحران هم به زودی تمام خواهد شد و چین از عهده این خسارات گسترده اقتصادی هم بر خواهد آمد.»

پس از شیوع بیماری، دولت و مردم ایران همدردی و حمایت خود از مردم چین را بیان کرده و کالاهای کمکی در اختیار چین قرار دادند. روزنامه تهران تایمز نیز مقاله ای تحت عنوان «ما همه چینی هستیم» منتشر کرد و پشتیبانی خود را از مردم چین در مقابله با کروناویروس جدید ابراز کرد.

محمد قادری با تاکید بر مسوولیت پذیری رسانه ها در مبارزه انسان با بلایا گفت: «رسانه ها مهم ترین کاری که می توانند بکنند این است که اولا مردم را آگاه کنند به این که حقیقت ماجرا چیست و از بزرگ نمایی و مبالغه و دروغ پردازی در مورد این ویروس و این اتفاق جلوگیری کنند. نباید مردم را ترساند؛ این که ما فقط مردم را بترسانیم کمکی به آن ها نمی کند. نکته دوم که رسانه ها می توانند کمک کنند این است که در واقع جو را به سمتی پیش ببرند که ماجرا زودتر بتواند مدیریت و کنترل شود؛ اما بعضی از رسانه ها متاسفانه به خصوص رسانه های غربی این اتفاق را فرصتی تلقی می کنند که عقده گشایی کرده و بتوانند با چین تسویه حساب کنند؛ این رفتار درستی نیست و ما مخالف این رفتار هستیم.»
15 Feb 2020

به منظور کاهش هر چه بیشتر تماس و خطر آلوده شدن کارکنان و اهالی به کروناویروس، خودروی بدون راننده، کار انتقال سبزیجات و مواد غذایی را انجام می دهد. ظرفیت حامل این خودرو دو تن است.
15 Feb 2020

بهبود و ترخیص یک بیمار چهار ماهه در استان جیانگ شی

کمیته بهداشت و سلامت استان جیانگ شی چین ۱۳ فوریه (۲۴ بهمن) گزارش داد، ساعت دوازده صبح ۱۲ فوریه (۲۳ بهمن)، ۱۸ بیمار مبتلا به ویروس کرونا از جمله یک کودک ۴ ماهه در استان جیانگشی بهبود یافته و از بیمارستان مرخص شدند. تا کنون، جمعا ۱۷۰ بیمار استان جیانگ‌شی بهبود یافته اند.


کمیته بهداشت و سلامت شهر گان‌جو استان جیانگ ‌شی اشاره کرد: ۱۲ فوریه (۲۳ بهمن)، یک کودک ۴ ماهه در پنجمین بیمارستان خلق گان جو بهبود یافت و از آن جا مرخص شد. این کودک جوان ترین بیمار بهبود یافته در جیانگ شی تاکنون است.


والدین این کودک به ویروس کرونا مبتلا شدند و به همین علت این کودک نیز در فهرست معاینه و بررسی قرار گرفته و در روز ۲۹ ژانویه وارد بیمارستان خلق شهرستان هوی‌‌چانگ شهر گان‌‌جو استان جانگ‌شی شد و در آن جا کارهای نمونه برداری و بررسی های دیگر بر روی آن انجام شد. پس از بررسی ها، کارشناسان تایید کردند که این کودک نیز به ویروس کرونا مبتلا است.


۳۰ ژانویه، این کودک همراه والدینش به پنجمین بیمارستان خلق گان جو منتقل شد تا در آن جا مورد درمان قرار گیرند. ۱۲ فوریه، علایم بدنی این کودک به استاندارد رسید و از بیمارستان مرخص شد. پدر او ۹ فوریه بهبود یافته و از بیمارستان خارج شده بود. مادر این کودک اکنون تحت درمان قرار دارد.

15 Feb 2020

خاطرات خوددرمانی یک پرستار اهل ووهان در دوره مبارزه با کروناویروس جدید

در جریان مبارزات با شیوع کروناویروس جدید در چین، افرادی هستند که به طور خفیف به این ویروس مبتلا شده و با قرار گرفتن در قرنطینه مناسب و به طور علمی، درمان یافته اند. اخیرا، یکی از پرستاران بخش اورژانس بیمارستان مردمی دانشگاه ووهان در فضای مجازی خاطرات "خوددرمانی" خود را به اشتراک گذاشت که مورد پسند حدود 300 هزار نفر قرار گرفت.


سلام دوستان، من یکی از مبتلایان به کروناویروس جدید هستم که با روش "خوددرمانی" بهبود یافته است. من تجربیات خودم را یادداشت کرده ام و امیدوارم تجربیاتم به شما کمک کند". این بخشی از متن خانم جیا پرستار بخش اورژانس از بیمارستان مردمی دانشگاه وو هان در فضای مجازی بود. او نوشت: "به دلیل موقعیت شغلی ام، با بیماران مبتلا به کروناویروس در تماس بودم. متاسفانه بعد از همکارم، روز 23 ژانویه حال من هم بد شد و نتایج "سی تی اسکن" و دیگر تست ها نشان داد من هم به این ویروس مبتلا شده ام.


"روز دوم، با بررسی پزشکان، فهمیدم که من به طور خفیف به ویروس مبتلا شده ام و برای پرهیز از عفونت متقاطع باید در خانه تحت قرنطینه قرار گیرم. در خانه ماندم و بیرون نرفتم، راه های سرایت این بیماری به دیگران را بسته و بعد تصمیم گرفتم خودم با این بیماری مقابله کنم.


از آن به بعد، خانم جیا در خانه با برنامه های منظم استراحت و کار می کرد و با رژیم غذایی مناسب بدنش را تقویت کرد. هر روز، همکارانش برایش گوشت و سبزیجات تازه می خریدند و خودش هم ضمن خوردن داروهای تجویز شده پزشکان، به تمیز کردن و ضد عفونی خانه می پرداخت و مرتب دست هایش را می شست.


پس از درمان از طریق قرنطینه شدن در خانه به مدت یازده روز، در روز چهارم فوریه، خانم جیا بار دیگر آزمایشات پزشکی انجام داد و نتایج آزمایش از "مثبت به منفی" تبدیل شد و نتیجه "سی تی اسکن" هم حالت عمومی ریه را نشان داد.


جیا این خاطرات خوددرمانی خود در مبارزه به کروناویروس جدید را در فضای مجازی منتشر کرد و نوشت، بهار بعد از زمستان سرد می آید، تا آن زمان، ووهان همان ووهان آشنای خودمان خواهد شد، اما چینی ها بیش از پیش، به یکدیگر نزدیک تر شده و همبستگیشان بیشتر خواهد بود.

14 Feb 2020

مرکل در ملاقات با وانگ یی وزیر امور خارجه چین گفت: چین اقدامات قاطعانه و نیرومندی برای پیشگیری و مهار بیماری کروناویروس 2019 اتخاذ و تلاشهای زیادی کرده است. آلمان از این اقدامات بسیار قدردانی می کند و مایل است به همکاری با چین و کمک به این کشور ادامه دهد. من معتقدم که چین در مبارزه با این بیماری پیروز خواهد شد. امسال رشته برنامه های مهمی بین چین و آلمان و بین چین و اتحادیه اروپا ریخته شده است. مایلم به ارتباط نزدیک با رهبران چین ادامه دهم و همکاری بین آلمان و چین را فعالانه پیش ببرم. در سازندگی فناوری نسل 5 آلمان مایل است بازارهای دو کشور به روی هم باز باشد و شرکت خاصی را مستثنی نخواهد کرد. امید است که اتحادیه اروپا و چین مشترکا تلاش کنند و مذاکرات برای پیشبرد توافقنامه سرمایه گذاری بین اتحادیه اروپا و چین را تسریع کنند. آلمان به نقش مهم چین در مسائل مهم بین المللی و منطقه ای اهمیت می دهد و مایل به تقویت ارتباط و هماهنگی با چین است.

13 Feb 2020

دومین گروه محمولات کمکی ایران به چین وارد پکن شد

به گزارش سفارت ایران در چین، بامداد پنج شنبه 24 بهمن/ 13 فوریه دومین گروه محمولات کمکی ایران از جمله ماسک ها از طریق هواپیمای ماهان وارد پکن شد


سفارت ایران در چین در شبکه اجتماعی اعلام کرد، مبارزه با شیوع کروناویروس هدف مشترک ما است. مشکلات غلبه بر شیوع این ویروس خارج از تصور ما است. پیروزی چین در این مورد سهم بزرگی برای جامعه بین المللی است. تلاش و فداکاری 1.4 میلیارد نفر از مردم چین ما را خیلی تحت تاثیر قرار داده است. پیروزی ووهان به معنای پیروزی هو بی، پیروزی هو بی به معنای پیروزی چین و پیروزی چین به معنای پیروزی جهان.

13 Feb 2020

بر اساس خبری از مرکز فرماندهی پیشگیری و مهار کروناویروس جدید شهر وو هان، اکنون 7 بیمارستان صحرایی و بیش از 40 نهاد پزشکی معاینه این بیماری در شهر راه اندازی شده است که توان معالجه بیماران را به طور موثری ارتقاء می دهد.


در حال حاضر 4966 نفر از پزشکان و پرستاران در این 7 بیمارستان صحرایی موقت مشغول به کار هستند. این بیمارستانها از زمان راه اندازی در 17 بهمن تا ساعت 7 روز 23 بهمن، جمعا 4318 بیمار را مورد معاینه و درمان قرار داده اند.


همچنین تعداد نهادهای پزشکی برای معالجه بیماران مبتلا به کروناویروس جدید بیش از 40 مورد است. به اضافه بیمارستان هوئو شن شان و بیمارستان لِی شن شان، اکنون تعداد تختهای بیمارستانی به 12 هزار رسیده است. این تختها برای معاینه بیماران دچار وضعیت حاد مورد استفاده قرار می گیرد.

12 Feb 2020

تشکر دولت چین از اتحادیه اروپا برای ادامه کمک رسانی به منظور مبارزه با کروناویروس جدید

سخنگوی وزارت خارجه چین، چهارشنبه 23 بهمن (12 فوریه) در کنفرانس خبری آنلاین اظهار کرد، چین از حمایت ها و کمک های جامعه جهانی از جمله اتحادیه اروپا برای مبارزه با کروناویروس جدید سپاس گزاری می کند و مایل است با برخورد عادلانه و مسوولیت شناسانه، مبادلات و همکاری خود با سازمان جهانی بهداشت و جامعه جهانی را تقویت بخشد تا هرچه زودتر بر این ویروس غلبه کند.

بر اساس گزارش های رسیده، وزرای بهداشت 27 کشور عضو اتحادیه اروپا، روز پنج شنبه درباره اوضاع بیماری کروناویروس جدید نشستی ویژه برگزار می کنند تا اقدامات کشورها در رویارویی با این مساله با یکدیگر هماهنگ شود. کمیسیون اتحادیه اروپا در ماه گذشته با اختصاص دادن 10 میلیون دلار به تحقیق و بررسی این ویروس پرداخته و همچنان کمک رسانی به چین برای مبارزه با این ویروس را ادامه می دهد. در پاسخ به سوالات مربوط، گنگ شوانگ سخنگوی وزارت خارجه چین اظهارات یاد شده را اعلام کرد و گفت، چین به این گزارش ها توجه کرده و نیز دریافته است که کمیته مدیریت بحران اتحادیه اروپا تاکید کرده است که در حال حاضر باید با تقویت همبستگی بین المللی، مشترکا با شیوع ویروس مقابله کنند.


گنگ شوانگ افزود، کار پیشگیری و کنترل شیوع بیماری های واگیردار فرامرزیست و در مقابل شیوع بیماری ها، جامعه جهانی باید با تقویت مبادلات و هماهنگی برای رویارویی مشترک با آن آماده شود. امید است برخی کشورها با حفظ خویشتنداری و با روش های علمی و عادلانه با این بیماری برخورد کرده و به نظرات معتبر سازمان جهانی بهداشت گوش فرا دهند.

12 Feb 2020

گروه 77 و سازمان ملل متحد روز دوشنبه 21 بهمن (10 فوریه) پشتیبانی خود از تلاش‌های چین برای مبارزه با ویروس کرونای جدید را اعلام کردند.


پنجاه و هشتمین نشست کمیسیون توسعه اجتماعی سازمان ملل همین روز در مقر سازمان ملل در نیویورک برگزار شد. رئیس گروه 77 و نماینده دائم گویانا در سازمان ملل در این نشست گفت که گروه 77 پشتیبانی کامل خود از تلاش‌های همه‌جانبه دولت چین برای مبارزه با ویروس کرونای جدید را اعلام میکند از جامعه جهانی میخواهد با چین برای مبارزه با شیوع این بیماری همکاری کنند. جامعه بین‌المللی باید در کنار هم و با داشتن روحیه مسئولیت پذیری، شفافیت، همبستگی و همکاری با شیوع ویروس کرونای جدید مبارزه کنند و ضمن جلوگیری از اعمال هرگونه تبعیض، بدنام کردن و انتشار اطلاعات نادرست، هرچه سریع تر شیوع این بیماری را مهار کند. سازمان جهانی بهداشت باید در برابر رویدادهای مربوط به سلامت عمومی جهان نقش مهم خود را به خوبی ایفا کند و جامعه جهانی نیز باید به نظرات حرفهای این سازمان احترام بگذارند.


لیو جن‌مین، معاون دبیرکل سازمان ملل متحد نیز گفت که او به همراه آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل و رؤسای سایر آژانسهای وابسته به این سازمان از تلاش و سختکوشی دولت و مردم چین در مبارزه با ویروس کرونای قدردانی می‌کنند. سازمان ملل برای مقابله با شیوع این بیماری، از دولت و مردم چین به طور جدی پشتیبانی میکند و اطمینان دارد چین در سریعترین زمان از شیوع این ویروس جلوگیری خواهد کرد.


نماینده ساحل عاج به عنوان رئیس پنجاه و پنجمین کمیسیون توسعه اجتماعی سازمان ملل به نمایندگی از این کمیسیون، از رهبران چین به دلیل داشتن تعهد سیاسی در مبارزه با ویروس کرونا و همین طور تلاشهای فوقالعاده چین قدردانی کرد و از جامعه جهانی خواست که برای مقابله با این بحران همبستگی و همکاری خود را تقویت کنند.

11 Feb 2020

موسسات چینی برای مبارزه با چالش ها و دستیابی به توسعه پایدار آماده هستند

از دو روز گذشته، موسسات چینی در اوج ازسرگیری روال عادی فعالیت ها و تولید قرار گرفته اند. سامانه پیشگیری و کنترل بیماری همه گیر ناشی از کروناویروس جدید وابسته به شورای دولتی چین با صدور اطلاعیه ای ویژه تاکید کرد، با تقویت کارهای پیشگیری و کنترل علمی شیوع بیماری، به از سرگیری فعالیت ها و تولیدات عادی موسسات کمک می شود. تحت شرایط کنونی، موسسات چینی با برطرف کردن مشکلات موجود و کاوش در نقاط رشد نوظهور به گسترش فضای توسعه جدید می پردازند.


موسسات، بخشی مهم اقتصادند و فعالیت و نشاط آن ها معیار رونق اقتصادیست. چگونگی کاهش تاثیرات منفی ناشی از شیوع بیماری بر موسسات به مساله اصلی و مهم کنونی اقتصاد چین تبدیل شده است. موسسات مختلف چین باید در حین پیشگیری و کنترل بیماری همه گیر، در حد امکان با استفاده از برتری های موجود به از سرگیری روال عادی تولید و فعالیت پرداخته و توانمندی قویشان را در خودساختگی نشان دهند. در عین حال، دولت چین نیز از فضای کافی برای سیاست های کنترل کلان استفاده می کند تا از شرکت های مختلف برای از سرگیری کار و روال عادی تولید پشتیبانی کند.


البته، در شرایط شیوع بیماری، موسسات چینی به کمک ذخایر اقتصادی مطلوب قادرند به توسعه خود ادامه دهند. در حال حاضر، بیشتر شخصیت های اقتصادی داخلی و خارجی بر این باور هستند، با آن که شیوع بیماری ناشی از کروناویروس جدید تاثیراتی بر اقتصاد چین گذاشته، اما این تاثیرات موقتی است و وضعیت اساسی رشد با کیفیت بالا و گرایش توسعه روبه مطلوب اقتصاد چین در درازمدت تغییر نمی کند. چین دارای بازار بزرگ با تعداد یک میلیارد و 400 میلیون نفر، کامل ترین زنجیره عرضه صنعتی، زیرساخت های کامل و استعدادهای فناوری گوناگون است و همه این ها یک پشتیبانی محکم برای دستیابی به توسعه اقتصادی و پایه کافی برای توسعه موسسات به شمار می رود.


موسسات چین همواره در جریان برطرف کردن مشکلات مختلف، توسعه یافته اند، این بار هم چنین خواهد بود. با ابتکار به توان خودساختگی و بر اساس کمک های در حد امکان دولت و پیشتیبانی محکم اقتصاد، موسسات چینی توانایی کامل برای حل مشکلات موجود و دستیابی به توسعه جدید دارند تا همچنان به رشد اقتصاد ملی بیفزایند.

11 Feb 2020

شرکتهای پست و پیک چین بیش از 10 هزار تن کالای بهداشتی ارسال کرده اند

خبرنگار از اداره ملی پست چین کسب اطلاع کرد که تا 19 بهمن/ دلو، 8 فوریه، شرکتهای پست و شرکتهای پیک چین 10 هزار 552 تن کالای پیشگیری و مهار کروناویروس جدید از جمله دهانبند بهداشتی، لباس محافظ، عینک محافظ، دارو، مایع ضد عفونی، کالاهای آزمایش ویروس، تجهیزات پزشکی و سایر موارد جمعاً در قالب 47 میلیون و 510 هزار بسته ارسال و منتقل کرده اند. برای این خدمات 3331 خودرو و 120 پرواز به کار گرفته شده که به طور مؤثری از تنگنای ارسال این کالاها کاسته است.


از زمان شیوع کروناویروس جدید، اداره ملی پست شرکتهای پیک و ترابری و تأمین را برای باز کردن دو کانال داخلی و خارجی برای تأمین کالاهای ضروری برای مبارزه با کروناویروس جدید و در عین حال شرکتهایی را برای افزایش نیروی انسانی، منابع مادی و منابع مختلف حمل و نقل سازماندهی کرده است. از کارمندان دعوت شده است ضمن رعایت و محافظت از سلامتی خود سر کارهای خود برگردند و ظرفیت حمل و نقل به مناطق كلیدی مانند وو هان را افزایش دهند.


بر اساس این اطلاعیه، شرکتهای بزرگ تحویل سریع داخلی یکی پس از دیگری فعالیت عادی خود را از 21 بهمن/ دلو، 10 فوریه از سر گرفته اند.

1 - 2 - 3 - 4