واردات و خرید کالا از چین

واردات و خرید کالا از چین

فهرست سایت

آشنایی با شهر گوانگجو 

شهر گوانگجو 

شهر گوانگجو که کانتون یا گوانگژو و یا شهر گوانگجو چین نیز نامیده می شود، مرکز استان گوانگ دانگ است. این بندر در جنوب چین، در مجاورت رودخانه مروارید و در شمال غربی هنگ کنگ و شمال شرقی ماکائو قراردارد و از محبوبترین مقاصد گردشگری در تورهای مسافرتی به چین است. در مجله ی گردشگری الی گشت بیشتر راجع به این شهر پر گردشگر صحبت خواهیم نمود. رودخانه مروارید (Pearl)، سومین رود بزرگ چین، باعبور از میان گوانگجو به دریای جنوبی می ریزد و راه ارتباطی این شهر با دریا است.قرار گرفتن شهر گوانگجو چین در این موقعیت جغرافیایی مناسب باعث شده تا در کنار سایر القاب، مانند شهر گل، به آن لقب دروازه جنوبی چین نیز داده شود. گوانگجو بعد از شانگهای و پکن، سومین شهر بزرگ چین و بزرگترین شهر در چین جنوبی است. این شهر و حومه آن با مساحت ۳۸۴۳ کیلومتر مربع در سال ۲۰۱۲ بعنوان یکی از ۱۳ کلان شهر چین شناخته شد. این شهر از نظر مساحت و جمعیت سومین شهر بزرگ چین است. پنجاه و دو نژاد مختلف در گوانگژو زندگی می کنند که اکثر آن ها از نژاد هان هستند.

فرهنگ مردم گوانگجو 

گوانگجو شهری بزرگ و پرجنب و جوش، واقع در دلتای رودخانه مروارید است و از جمله مناطقی است که حتی از لحاظ استانداردهای چین، پیشرفت بسیار سریعی داشته است. این شهر در زمینه تجارت بین الملل، آشپزی و فرهنگ کانتونی تاریخچه ای پربار دارد. شهر گوانگجو چین شهری است که خلاصه ای از این کشور پهناور را به تصویر می کشد.در این شهر احساس زندگی مدرن و پیشرفته مرتب خود را به جلو می راند، در حالی که شواهدی از گذشته و قدمت شهر در همه جا وجود دارد، گوانگجو را می توان شهر تناقضات نامید. خیابان های تجاری با مراکز خرید بزرگ و معروف در کنار خیابان های قدیمی و ساختمان های تاریخی قرار گرفته اند، آسمان خراش ها و ساختمان های مدرن در قسمتی از شهر و ساختمان های کهنه و معمولی و در حال فرو ریختن، در بخش دیگر شهر وجود دارد.

ویژگی های ظاهری شهر گوانگجو چین

حتی ممکن است در مقابل رستوران غربی مک دونالد  دستفروشانی را ببنید که در حال فروختن غذاهای سنتی هستند. در هنگام نوشیدن کاپوچینو در یک قهوه خانه معروف، از پنجره که به بیرون نگاه کنید، ممکن است خودرویی معمولی را ببینید که بار بسیار بزرگی را حمل می کند. یا یک خودروی شیک مرسدس سدان را ببینید که با شکوه تمام از همان خیابان در حال گذر است.وقتی به شهر گوانگجو چین که به مهمان نوازی و صنعت گردشگری معروف است قدم می گذارید، از تعداد کم مردمی که به زبان انگلیسی صحبت می کنند، حتما متعجب خواهید شد. البته این مساله در تمام شهرهای کشور پهناور چین موضوعی رایج است. عدم اشتراک زبانی هرگز باعث نمی شود که مردم صبور و آرام چین، عنان اختیار را در برخورد با شما از دست بدهند یا به تندی با شما رفتار کنند. حتی گاهی مشاهده شده است که تنها وسیله یک ماشین حساب می توان به چانه زنی پرداخت.شهر گوانگجو چین یکی از پرطرفدارترین مقاصد گردشگری چین است و هر ساله گردشگران زیادی هم به منظور تفریح و هم به منظور تجارت برای سفر به این شهر چین اقدام می کنند.یکی از جدید ترین جاذبه های گردشگری دنیا، دایره گوانگجو بوده که با ارتفاع ۱۳۸ متر در مجاورت رودخانه مروارید خودنمایی می کند.

آب و هوای شهر گوانگجو

گوانگجو با وجود اینکه مقصدی مناسب برای گردشگران است، اما از نقاط ضعفی نیز رنج می برد. هوای این شهر بسیار آلوده است و ترافیک آن حتی از شهرهای بزرگی مثل نیویورک، پاریس و هنگ کنگ نیز سنگین تر است.شهر گوانگجو چین شهری شلوغ و پر رونق است. مردم در طول روز سخت کار می کنند و انتظار دارند که از اوقات بیکاری خود لذت ببرند. شاید به همین دلیل است که این شهر در شب شلوغ و پررفت و آمد هستند. اما این تنها سرگرمی شبانه مردم گوانگجو نیست. سفری دریایی بر رودخانه مروارید در هنگام شب، می تواند یکی از زیباترین خاطرات هر فرد چینی یا گردشگر را رقم زند.

فرهنگ ورزش صبحگاهی در شهر گوانگجو چین

هر چند که گوانگژو به سرعت به یک کلان شهر پیشرفته تبدیل شده است، اما فرهنگ کانتونی همچنان به عنوان بخشی جداناپذیر از رسوم و سنت مردم این شهر باقی مانده است. به نظر می رسد این فرهنگ از رفتار مردم گرفته تا هنر، معماری و آشپزی جایگاه خود را بعنوان یک سنت کهن حفظ کرده است.به عنوان مثال، می توان به اپرای کانتونی اشاره کرد که زیر شاخه ای از اپرای چینی محسوب می شوند. مانند تمام اپراهای چینی، این اپرا نیز شکل و فرم سنتی هنر چینی دارد. و با موسیقی، آواز، هنرهای رزمی، آکروبات بازی و نمایش همراه است. اپرای کانتونی هنوز هم یکی از سرگرمی مورد علاقه مردم جنوب و شهر گوانگجو چین است که مانند نوشیدن چای صبحگاهی و ورزش دسته جمعی صبحگاهی، اجتناب ناپذیر به نظر می رسد.

اقتصاد شهر گوانگجو

یکی از دلایل رشد اقتصادی شهر گوانگجو چین نزدیکی آن به هنگ کنگ است. بر اثر افزایش دستمزد کارگران در هنگ کنگ، بسیاری از تولیدکنندگان، کارگاه ها و کارخانه های خود را از هنگ گنگ به این شهر منتقل کردند. همچنین کشاورزان زیادی از نقاط مختلف چین با ترک محل زندگی خود، برای کار در این کارخانه ها به گوانگجو مهاجرت کردند. اکنون گوانگجو به عنوان یکی از استان های ثروتمند چین و سومین شهر مهم این کشور مطرح شده است.از سال ۱۹۵۷ دو بار در سال، در ماه های آوریل و اکتبر ، نمایشگاه صادرات و واردات چین (fair export & import china) که به نام نمایشگاه کانتون نیز معروف است، در این شهر برپا می گردد که در آوریل ۲۰۱۴ صد و پانزدهمین دوره آن برگزار گردید. این نمایشگاه، موقعیت اقتصادی ویژه ای برای چین است و شرکت های داخلی و خارجی بسیاری در آن شرکت می کنند.

حمل و نقل در گوانجو

در این شهر، انواع وسایل حمل و نقل عمومی و امکانات مختلف وجود دارد. در شهر و اطراف آن، جاده ها و اتوبان متعددی برای مسیرهای مختلف احداث شده است.در شهر گوانگجو چین صدها مسیر اتوبوس وجود دارد. در سال ۲۰۱۰ شبکه وسیع سامانه اتوبوس های تندرو در آن راه اندازی شد. این شبکه با مسافت ۵/۲۲ کیلومتر، شبکه ای وسیع است و در روز حدود هشتصد هزار مسافر را جابه جا می کند.گوانگجو از نظر استفاده از گاز مایع به عنوان سوخت اتومبیل، در جهان دارای رتبه اول است و در سال ۲۰۰۷ روزنامه پاینا دیلی اعلام کرد که تا سال ۲۰۱۰ تمام اتوبوس ها و تاکسی های این شهر گاز سوز خواهند شد. از آغاز ۲۰۰۷ استفاده از موتور سیکلت در مرکز شهر ممنوع شد که تاثیر فراوانی در بهبود وضع ترافیک شهر داشت.قطار سریع السیر گوانگجوبا افتتاح اولین خط مترودر سال ۱۹۹۷ گوانگجو پس از پکن، تیان جین و شانگهای، چهارمین شهر چین بود که به متروی زیرزمینی مجهز شد. در حال حاضر این مترو دارای هشت مسیر و ۲۳۶ کیلومتر ریل است.پایانه راه آهن شهر گوانگجو چین در سال ۱۹۷۴ در منطقه یوکسیو ساخته شد و یکی از شلوغ ترین پایانه های راه آهن در جنوب چین است. این ایستگاه مسیرهایی به شهرهای مختلف چین از جمله شن زن و پکن و همین طور لهاسا در تبت دارد.ایستگاه گوانگجو یکی از بزرگترین مراکز حمل و نقل ریلی در چین است. قطار تندرو گوانگژو – شنزن – هنگ کنگ از این ایستگاه ها می گذرد. پایانه های راه آهن شرقی و شمالی دو پایانه دیگر این شهر هستند. قطار تندروی وو گوانگ در سال ۲۰۰۹ میان شهر ووهان از استان هوبی و گوانگجو راه اندازی شد. این مسیر قسمتی از مسیر تندرویی است که شهر پکن را به هنگ کنگ پیوند می دهد. قطار سریع السیر پکن به شهر گوانگجو چین در اواخر سال ۲۰۱۲ راه اندازی شد، این قطار مسیر ۲۴۰۰ کیلومتری را با چهار ایستگاه در هشت ساعت طی می کند.فرودگاه های گوانجوفرودگاه بین المللی بایون در سال ۲۰۰۴ در شهر گوانگجو چین افتتاح شد و در سال ۲۰۱۱ با جابجایی ۴۵۰۴۰۳۴۰ نفر دومین فرودگاه پر رفت و آمد چین پس از فرودگاه بین المللی پکن و نوزدهمین فرودگاه پر رفت و آمد جهان بود. این فرودگاه از لحاظ حمل بار با جابجایی ۱۱۷۹۹۶۷ تن به عنوان سومین فرودگاه در چین و بیست و یکمین در جهان شناخته شد. فرودگاه بایون در منطقه هوادو در شمال شهر قراردارد و جایگزینی برای فرودگاه ۷۲ ساله قبلی شهر است که به علت وسیع شدن شهر، تقریباً در داخل شهر قرار گرفته بود و دیگر گنجایش تعداد مسافران را نداشت.گوانگجو از فعال ترین بندرهای جهان است و امکانات حمل و نقل آن در خدمت تولید و اقتصاد قرار دارد. در سال ۲۰۱۰ بندر شهر گوانگجو چین با جابه جایی بیش از ۱۲ میلیون و پانصد هزار کانتینر در رتبه هفتم بندرهای جهان و پنجم بندرهای چین قرار گرفت. در همین سال این بندر با جابه جایی ۴۲۵ میلیون تن رتبه چهارم جهان را در اختیار داشت.

مراکز خرید و عمده فروشیهای شهر گوانگجو 

مراکز خرید عمده

این مراکز خرید بهشت تجار و بازرگانان ایرانی برای واردات کالاهای مختلف بعد از نزول اقتصاد ایران بوده است و بازرگانان بسیاری که دیگر امکان تجارت با اروپا و کشورهای غربی را نداشتند راه شرق را پیدا کردند و توانستند بازار ایرانی را با کالاهای متنوع  و ارزان چینی اشباع کنند. مراکز خرید گوانجو چین شهر نمایشگاهی مملو از مراکز خرید متنوع است و هر آنچه که بخواهید در آن پیدا خواهید کرد. این شهر بزرگ نمایشگاهی علاوه بر جاذبه های تجاری دیدنی های بسیار متنوعی به دلیل پیشینه تاریخی خود و وجود جاذبه های طبیعی در خود دارد که گردشگران این شهر برای تفریح می توانند از آن استفاده نمایند. در شهر گوانجو صدها بازار عمده فروشی برای انواع کالاها وجود دارد. مراکز خرید گوانگجو چین مرکز توزیع کالا نه تنها در جنوب چین که در کل دنیا محسوب می شود. به طور کلی همۀ استان گواندونگ چین (استانی که شهر گوانجو در آن هست) به مرکز مبادلۀ پارچه، پوشاک، چرم و کالاهای الکترونیکی شهرت دارد. در اینجا لیست و توضیحات برخی از بازارهای عمده فروشی شهر گوانجو آمده است.

بازار های عمده فروشی پوشاک گوانجو چین : (مراکز خرید گوانجو چین)

۱-بازار لباس بی ما (اسب سفید در معنای چینی (bai ma)(白马) گوانجو چین : این مرکز خرید که مساحتش بیش از ۶۰۰۰ متر و ۱۰ طبقه است، از سال ۱۹۹۳ شروع به کار کرده. ۴ طبقه از این ساختمان رو مغازه تشکیل داده است .بی ما بزرگترین بازار پوشاک گوانجوست که روزانه ۱۰ ها هزار نفر را به خود جذب می کند و درآمد سالانۀ اش بیش از ۳۰ میلیارد یوان تخمین زده شده است . بی ما مرکز خرید عمدۀ پوشاک محسوب می شود و معمولا حداقل سفارش کالا در آن ۱۰۰ قطعه هست که طی کمتر از ۱۵ روز به سفارش دهنده تحویل می شود. بی ما مرکز برندهای داخلی پوشاک هست. با توجه به اینکه قیمت پوشاک در این بازار عمده کمتر از سایر پاساژها و مغازه هاست، بسیاری از افراد برای خرید شخصی هم به آن مراجعه می کنند. بازار ساعت، کفش، پاساژ کالاهای کره ای، شال و روسری و غیره. ضمنا بی ما در مجاورت یکی از ترمینالهای شهر قرار گرفته و رفت و آمد به آن بسیار آسان استِ.

۲- بازار جان شی لو (zhan Xi Lu) (广州市站西路) گوانجو چین : کلا جان شی لو یکی از شناخته شده ترین بازارهای فروش کالاهای فیک (البته با کیفیتهای مختلف) است. در خیابان جان شی علاوه بر لباس بازار ساعت، کیف و کفش، موبایل و غیره فیک یا همون غیراصل هم هست که در بخش خودشون اشاره می کنم.

۳- بازار پوشاک لیو هوآ (liu Hua) گوانجو چین : این بازار که چندین بازار عمده فروشی بزرگ را در خود جای داده از سال ۱۹۹۶ شروع به کار کرده و سالانه بیش از ۴۰ میلیارد دلار درآمد داره. این بازار فضای به بزرگی ۱۵ هزار متر و ۱۰۰۰ مغازه داره و ۱۵۰۰ متر آن به کارگو اختصاص داده شده.

۴-بازار لباس زیر جین شیانگ گوانجو چین : بزرگترین بازار لباس زیر و جوراب گوانجو، در این بازار می توانید به تنوع بی پایانی از انواع محصولات تولیدکنندگان داخلی و خارجی دسترسی داشته باشید.

۵- بازار بین المللی شین تانگ جینز سیتی (XinTang International Jeans City) گوانجو چین : این بازار عمده فروشی که البته امکان خرید شخصی هم در آن هست، قطب مهمی برای صادرات و واردات، تحقیق و توسعه در حوزه های مربوطه، آموزش، انبارداری، دفاتر کارگو و مرکز تجارت های چندجانبه محسوب میشه. این بازار به “شهر جین چین” نامگذاری شده است.

۶- بازار پوشاک بچه گوانجو چین : بازار لباس نوزاد و بچۀ گواندونگ در حیابان جُن شَن (zhon shan ba road ) قرار دارد. در این بازار که مساحتی نزدیک به ۱۰ هزار متر مربع رو به خودش اختصاص داده ، در حدود ۳۰۰ مغازه واقع شده و مرکز ۵ هزار دفتر تولید و پخش کارخانه های چینی، هنگ کنگی و تایوانی هستند. فروش سالانۀ این مرکز در حدود ۱۰ میلیارد یوان برآورد شده است.

۷-بازار لباس و ملزومات عروس جیانگنان (jiangnan) گوانجو چین : این بازار که بهش خیابان لباس عروس هم گفته می شود، بزرگترین بازار لباس و ملزومات عروس در استان گواندونگ است. این بازار از دهۀ ۱۹۸۰ آغاز به کار کرده و از همان زمان یکی از بازارهایی بوده که خریداران را از سراسر دنیا به خود جذب می کرده است. انواع سبک های لباس عروس در این بازار به فروش می رسد؛ از سبک غربی گرفته تا چینی. افرادی که تمایل دارند برای خرید شخصی به اینجا مراجعه کنند می توانند لباس اجاره و یا بنا به سلیقۀ خود سفارش دوخت بدهند. لباس نامزدی و شب هم در این بازار بزرگ و جذاب بفروش می رسد.

بازارهای عمده فروشی چرم گوانجو چین : (مراکز خرید گوانجو چین)

۱-مرکز تجاری جهانی چرم بَیون گوانجو 白云皮具世界 Baiyun World Leather Trading Center  : این مرکز شامل ۵ ساختمان بزرگ می شود که روی هم رفته ۱۷۰۰ مغازه را در خود جای داده است . بیون بازار بزرگ کیف دستی، کیف پول، چمدان و کفش چرم و بسیاری دیگر از محصولات چرمی است. تعداد بیشماری از برندهای شناخته شده و نشده در این بازار محصولات خود را ارائه می دهند و کالاهای فیک هم با انواع کیفیتها در دسترس هست.

۲-بازار چرم ایسِن (yi Sen Leader Market) گوانجو چین :بازار چرم این سن گوانجو هم در نزدیکی همین بازار هست.

۳-شهرچرم هوآدو شیلینگ (Huadu Shiling Internation Leader City) : این مرکز چرم در فاصلۀ ۲۰ کیلومتری مرکز شهر گوانجو است، فضایی به مساحت ۲۳۰ هزار متر مربع را به خود اختصاص و ۲۱۰۰ مغازه را در خود جای داده است. ۴ هزار شرکت تولیدی و تجاری در آن کار می کنند و در سال بیش از ۲۳۰ میلیون کالای چرم به فروش می رساند. بازار چرم استان گوانگدونگ نیمی از بازار چرم چین را گرفته است. این مرکز سالانه ۵۰۰ هزار خریدار از سراسر دنیا جذب میکند.

بازارهای عمده فروشی کفش گوانجو چین : (مراکز خرید گوانجو چین)

۱- مجموعۀ جان شی zhanxi Road گوانجو چین : یکی از مراکز اصلی بازار کفش گوانجو در خیابان جان شی قرار دارد. در اینجا چندین بازار و پاساژ کفش فروشی دیده می شود که بعضی از آنها عبارتند از: بازار کفش شینگ هائو این بازار، قدیمی ترین و مرکز بزرگ تجارت کفش در گوانجو و به عبارتی در چین محسوب می شود. اینجا که در سال ۱۹۹۸ ساخته شده است، ۵ ساختمان مجزا دارد که هرکدوم به طور جداگانه بازار بزرگ کفش هستند. بازار کفش بو یون تیان دی Bu Yun Tian Di 步云天地 این بازار بزرگ کفش هم در نزدیکی ایستگاه قطار گوانجو واقع شده است.

۲- شهر کفش گوانجو Guangzhou EuroCommerial Plaza Shoes City : اینجا یکی از بازارهای مهم کفش نه تنها در گوانجو بلکه در چین محسوب می شود که از تعداد بسیار زیادی تولیدکنندگان داخلی و خارجی تشکیل شده است. این مرکز به خاطر مدیریت بسیار پیشرفته و موفقی که دارد عنوان “بازار متمدن استان گوادونگ” را دارد.

۳-کلانشهر کفش گوانجو Guangzhou Metropolis Shoes City : یکی از بزرگترین بازارهای کفش چین در نزدیکی اداره مهاجرت گوانجو و وانلینک معروف قرار دارد. این بازار عمده فروشی بیش از ۲۲ هزار متر مربع مساحت و تعداد ۸۰۰ مغازه دارد که بعضاً تک فروشی هم می کنند و به خصوص در ایام نزدیک عید حراج دارند. این بازار تا حد زیادی بازار کفش داخلی چین را تامین می کند. یعنی فروشنده ها از سایر شهرهای چین به اینجا آمده و کالاهای مورد نیازشون را خریداری می کنند. کلان شهر کفش گوانجو نام تنها یکی از پاساژهایی است که در این منطقه قرار دارد. در اطراف این پاساژ، چندین پاساژ و بازار دیگر هم هست.

بازاهای عمده فروشی پارچه گوانجو چین : (مراکز خرید گوانجو چین)

 ۱-بازار پارچۀ هایسون (highsun Fabric Market (海印布匹市场  گوانجو چین : این بازار پارچه هم محل خرید عمده و هم خرید خرده هست. باتوجه به اینکه اینجا تنها یک پاساژ ۴ طبقه با ۴۰۰ مغازه است و در مقایسه با سایر بازارهای عمده فروشی گوانجو بازار کوچکی محسوب می شود، بعضی ها این بازار رو در دستۀ بازارهای خرید شخصی قرار می دهند اما بسیاری از خریداران عمدۀ پارچه، خرید خود را از همین بازار انجام می دهند. در اینجا همۀ انواع پارچه و ابزار تزئینی برای لباس وجود دارد.

۲- بازار پارچۀ جونگ دا zhongda Fabric Market  گوانجو چین : جونگ دا دومین بازار بزرگ عمده فروشی پارچه در چین هست. در این منطقه تعداد بسیار زیادی ساختمان و خیابان وجود دارد که در آنها تعداد بیشماری مغازه و نمایندگی فروش پارچه دیده می شود .

۳-شهر پارچۀ تیان شیونگ凤和天雄纺织城  گوانجو چین : اینجا بازار انواع پارچه های وارداتی و داخلی محسوب می شود که در آن انواع پارچه و الیاف مصنوعی، کتان، ابریشم، پنبه، چرم و غیره دیده می شود. لباس و ابزار تزیینی لباس هم در این بازار به وفور هست.

۴- بازار پارچۀ گوانفو Guangfu South Road Fabric and Textile Supplies  گوانجو چین : این بازار قدیمی ترین بازار پارچۀ گوانجو است.

بازار عمده فروشی لوازم التحریر گوانجو چین : (مراکز خرید گوانجو چین)

بازار عمده فروشی لوازم التحریر و اداری در گوانجو در منطقه ای بنام liwan قرار دارد که در زیر با جزئیات بیشتر معرفی شدند:

۱-بازار هوانشا Guangzhou Huangsha Stationery Market گوانجو چین : در اینجا دو مرکز خرید عمدۀ لوازم التحریر قرار دارد که عبارتند از مرکز خرید اچ اند اچ و مرکز توزیع لوازم تحریر اییوَن. در اینجا علاوه بر لوازم التحریر، اسباب بازی و کالاهای تزئینی هم به فروش می رسد.

۲-بازار عمده فروشی کالاهای ورزشی و لوازم اداری نانان (na’nan) گوانجو چین : این بازار هم در همین منطقه قرار دارد.

۳-پاساژ جائو یانگ Zhao Goods Wholesale Mall گوانجو چین : اینجا یکی از محل های بزرگ فروش لوازم تحریره که در حدود ۴۰۰ مغازه در آن وجود دارد.

بازارهای عمده فروشی لوازم الکترونیکی گوانجو چین : (مراکز خرید گوانجو چین)

۱-بازار وسایل الکترونیکی تیانخه (tianhe) گوانجو چین : تیانخه یکی از منطقه های بسیار بزرگ گوانجو است که خودش شامل چندین محله می شود. این که گفته می شود بازار کامپیوتر تیانخه، منظور بازارها و پاساژهای بزرگ و متنوعی است که در این منطقه قرار گرفته است.

۲- بازار کامپیوتر پاسفیک (太平洋电脑城) (Pacific Computer Market)  گوانجو چین : یکی از بزرگترین بازارهای کامپیوتر چین همین بازار می باشد که در آن انواع کامپیوتر و هر چیزی که به کامپیوتر ربط دارد، به فروش می رسد.

۳-بازار موبایل نانفانداشا (南方大厦)(Nan Fang Da Sha) گوانجو چین :  اینجا یکی از مراکز پخش موبایل در چین است که در آن هرچیزی که به موبایل مربوط می شود، به فروش می رسد.

۴- مرکز تجاری لوازم الکترونیکی شی چِنگ 西城商业电器城 / 西城电器城  گوانجو چین :   Xicheng Commercial Electric Appliances Centre

۵-بازار لوازم جانبی موبایل نیو ایژیا new Asia mobile phone accessories market گوانجو چین : در نزدیکی خیابان کانگوانگ نان، مرکز بزرگ عمده فروشی لوازم جانبی موبایل قرار دارد که یکی از آنها ساختمان نیو ایژیا است. در این ساختمان و ساختمان های اطراف کالاهایی از جمله موبایل، لوازم جانبی موبایل، هدست بلوتوث، یو اس بی، باطری، کارت حافظه، ابزار تعمیر موبایل، لوازم یدکی، شارژر و کالاهای مشابه به فروش می رسد.

۶- بازار پرینتر printer Material Market گوانجو چین : اینجا بازار کوچکی است که در آن پرینتر و وسایل مربوط به آن به فروش می رسد.

۷- بازار موبایل دست دوم اوشان Aoxun Second Hand Mobile Phones Town Center گوانجو چین : بازار عمده فروشی لوازم آرایش

بازار بزرگ لوازم آرایشی گوانجو چین : (مراکز خرید گوانجو چین)

۱-بازار لوازم آرایش میبوچنگ (meio cheng) گوانجو چین : این بازار بزرگترین بازار کالاهای آرایشی و زیبایی در منطقۀ آسیا- اقیانوسیه است. این بازار یکی از ۱۲ طرح کلیدی تجاری است که توسط دولت گوانجو حمایت می شود. در این بازار ۲ بار در سال در بهار و پاییز نمایشگاه برگزار می شود که در آن بسیاری از برندهای معروف چینی، اروپایی، آمریکایی و شرق آسیایی شرکت می کنند.

۲-بازار لوازم آرایش شینگفا و ایفا Xingfa and Yifa plaza گوانجو چین :

۳-شهر محصولات آرایش بهداشتی جونگرو Zhongren Cosmetics City گوانجو چین :

بازار لوازم منزل گوانجو چین : (مراکز خرید گوانجو چین)

۱-بازارهای عمدۀ مبلمان منزل در چهار منطقۀ گوانجو متمرکز شده اند که عبارتند از

Fangcun, Guangzhou Da Dao South, Huangpu Da Dao, and Dashi in Panyu- Lecong furniture in Shunde,

۲- بزرگترین بازار عمده فروشی مبلمان دنیا در شهر فوشان قرار دارد  : این بازار که مساحتی به بزرگی ۳ میلیون متر مربع را به خود اختصاص داده و چیزی در حدود ۲۰۰ ساختمان مدرن فروش مبل در آن وجود دارد. در این بازار ۲۰۰ هزار نوع مختلف کالا معامله می شود شامل اثاثیۀ اتاق ناهارخوری، پذیرایی، اتاق خواب، آشپزخانه، حمام و سرویس بهداشتی، لوازم هتل، رستوران، کافی شاپ، بار و غیره.