واردات و خرید کالا از چین

واردات و خرید کالا از چین

فهرست سایت

آشنایی با شهر گوانگجو 

شهر گوانگجو 

شهر گوانگجو که کانتون یا گوانگژو و یا شهر گوانگجو چین نیز نامیده می شود، مرکز استان گوانگ دانگ است. این بندر در جنوب چین، در مجاورت رودخانه مروارید و در شمال غربی هنگ کنگ و شمال شرقی ماکائو قراردارد و از محبوبترین مقاصد گردشگری در تورهای مسافرتی به چین است. در مجله ی گردشگری الی گشت بیشتر راجع به این شهر پر گردشگر صحبت خواهیم نمود. رودخانه مروارید (Pearl)، سومین رود بزرگ چین، باعبور از میان گوانگجو به دریای جنوبی می ریزد و راه ارتباطی این شهر با دریا است.قرار گرفتن شهر گوانگجو چین در این موقعیت جغرافیایی مناسب باعث شده تا در کنار سایر القاب، مانند شهر گل، به آن لقب دروازه جنوبی چین نیز داده شود. گوانگجو بعد از شانگهای و پکن، سومین شهر بزرگ چین و بزرگترین شهر در چین جنوبی است. این شهر و حومه آن با مساحت ۳۸۴۳ کیلومتر مربع در سال ۲۰۱۲ بعنوان یکی از ۱۳ کلان شهر چین شناخته شد. این شهر از نظر مساحت و جمعیت سومین شهر بزرگ چین است. پنجاه و دو نژاد مختلف در گوانگژو زندگی می کنند که اکثر آن ها از نژاد هان هستند.

فرهنگ مردم گوانگجو 

گوانگجو شهری بزرگ و پرجنب و جوش، واقع در دلتای رودخانه مروارید است و از جمله مناطقی است که حتی از لحاظ استانداردهای چین، پیشرفت بسیار سریعی داشته است. این شهر در زمینه تجارت بین الملل، آشپزی و فرهنگ کانتونی تاریخچه ای پربار دارد. شهر گوانگجو چین شهری است که خلاصه ای از این کشور پهناور را به تصویر می کشد.در این شهر احساس زندگی مدرن و پیشرفته مرتب خود را به جلو می راند، در حالی که شواهدی از گذشته و قدمت شهر در همه جا وجود دارد، گوانگجو را می توان شهر تناقضات نامید. خیابان های تجاری با مراکز خرید بزرگ و معروف در کنار خیابان های قدیمی و ساختمان های تاریخی قرار گرفته اند، آسمان خراش ها و ساختمان های مدرن در قسمتی از شهر و ساختمان های کهنه و معمولی و در حال فرو ریختن، در بخش دیگر شهر وجود دارد.

ویژگی های ظاهری شهر گوانگجو چین

حتی ممکن است در مقابل رستوران غربی مک دونالد  دستفروشانی را ببنید که در حال فروختن غذاهای سنتی هستند. در هنگام نوشیدن کاپوچینو در یک قهوه خانه معروف، از پنجره که به بیرون نگاه کنید، ممکن است خودرویی معمولی را ببینید که بار بسیار بزرگی را حمل می کند. یا یک خودروی شیک مرسدس سدان را ببینید که با شکوه تمام از همان خیابان در حال گذر است.وقتی به شهر گوانگجو چین که به مهمان نوازی و صنعت گردشگری معروف است قدم می گذارید، از تعداد کم مردمی که به زبان انگلیسی صحبت می کنند، حتما متعجب خواهید شد. البته این مساله در تمام شهرهای کشور پهناور چین موضوعی رایج است. عدم اشتراک زبانی هرگز باعث نمی شود که مردم صبور و آرام چین، عنان اختیار را در برخورد با شما از دست بدهند یا به تندی با شما رفتار کنند. حتی گاهی مشاهده شده است که تنها وسیله یک ماشین حساب می توان به چانه زنی پرداخت.شهر گوانگجو چین یکی از پرطرفدارترین مقاصد گردشگری چین است و هر ساله گردشگران زیادی هم به منظور تفریح و هم به منظور تجارت برای سفر به این شهر چین اقدام می کنند.یکی از جدید ترین جاذبه های گردشگری دنیا، دایره گوانگجو بوده که با ارتفاع ۱۳۸ متر در مجاورت رودخانه مروارید خودنمایی می کند.

آب و هوای شهر گوانگجو

گوانگجو با وجود اینکه مقصدی مناسب برای گردشگران است، اما از نقاط ضعفی نیز رنج می برد. هوای این شهر بسیار آلوده است و ترافیک آن حتی از شهرهای بزرگی مثل نیویورک، پاریس و هنگ کنگ نیز سنگین تر است.شهر گوانگجو چین شهری شلوغ و پر رونق است. مردم در طول روز سخت کار می کنند و انتظار دارند که از اوقات بیکاری خود لذت ببرند. شاید به همین دلیل است که این شهر در شب شلوغ و پررفت و آمد هستند. اما این تنها سرگرمی شبانه مردم گوانگجو نیست. سفری دریایی بر رودخانه مروارید در هنگام شب، می تواند یکی از زیباترین خاطرات هر فرد چینی یا گردشگر را رقم زند.

فرهنگ ورزش صبحگاهی در شهر گوانگجو چین

هر چند که گوانگژو به سرعت به یک کلان شهر پیشرفته تبدیل شده است، اما فرهنگ کانتونی همچنان به عنوان بخشی جداناپذیر از رسوم و سنت مردم این شهر باقی مانده است. به نظر می رسد این فرهنگ از رفتار مردم گرفته تا هنر، معماری و آشپزی جایگاه خود را بعنوان یک سنت کهن حفظ کرده است.به عنوان مثال، می توان به اپرای کانتونی اشاره کرد که زیر شاخه ای از اپرای چینی محسوب می شوند. مانند تمام اپراهای چینی، این اپرا نیز شکل و فرم سنتی هنر چینی دارد. و با موسیقی، آواز، هنرهای رزمی، آکروبات بازی و نمایش همراه است. اپرای کانتونی هنوز هم یکی از سرگرمی مورد علاقه مردم جنوب و شهر گوانگجو چین است که مانند نوشیدن چای صبحگاهی و ورزش دسته جمعی صبحگاهی، اجتناب ناپذیر به نظر می رسد.

اقتصاد شهر گوانگجو

یکی از دلایل رشد اقتصادی شهر گوانگجو چین نزدیکی آن به هنگ کنگ است. بر اثر افزایش دستمزد کارگران در هنگ کنگ، بسیاری از تولیدکنندگان، کارگاه ها و کارخانه های خود را از هنگ گنگ به این شهر منتقل کردند. همچنین کشاورزان زیادی از نقاط مختلف چین با ترک محل زندگی خود، برای کار در این کارخانه ها به گوانگجو مهاجرت کردند. اکنون گوانگجو به عنوان یکی از استان های ثروتمند چین و سومین شهر مهم این کشور مطرح شده است.از سال ۱۹۵۷ دو بار در سال، در ماه های آوریل و اکتبر ، نمایشگاه صادرات و واردات چین (fair export & import china) که به نام نمایشگاه کانتون نیز معروف است، در این شهر برپا می گردد که در آوریل ۲۰۱۴ صد و پانزدهمین دوره آن برگزار گردید. این نمایشگاه، موقعیت اقتصادی ویژه ای برای چین است و شرکت های داخلی و خارجی بسیاری در آن شرکت می کنند.

حمل و نقل در گوانجو

در این شهر، انواع وسایل حمل و نقل عمومی و امکانات مختلف وجود دارد. در شهر و اطراف آن، جاده ها و اتوبان متعددی برای مسیرهای مختلف احداث شده است.در شهر گوانگجو چین صدها مسیر اتوبوس وجود دارد. در سال ۲۰۱۰ شبکه وسیع سامانه اتوبوس های تندرو در آن راه اندازی شد. این شبکه با مسافت ۵/۲۲ کیلومتر، شبکه ای وسیع است و در روز حدود هشتصد هزار مسافر را جابه جا می کند.گوانگجو از نظر استفاده از گاز مایع به عنوان سوخت اتومبیل، در جهان دارای رتبه اول است و در سال ۲۰۰۷ روزنامه پاینا دیلی اعلام کرد که تا سال ۲۰۱۰ تمام اتوبوس ها و تاکسی های این شهر گاز سوز خواهند شد. از آغاز ۲۰۰۷ استفاده از موتور سیکلت در مرکز شهر ممنوع شد که تاثیر فراوانی در بهبود وضع ترافیک شهر داشت.قطار سریع السیر گوانگجوبا افتتاح اولین خط مترودر سال ۱۹۹۷ گوانگجو پس از پکن، تیان جین و شانگهای، چهارمین شهر چین بود که به متروی زیرزمینی مجهز شد. در حال حاضر این مترو دارای هشت مسیر و ۲۳۶ کیلومتر ریل است.پایانه راه آهن شهر گوانگجو چین در سال ۱۹۷۴ در منطقه یوکسیو ساخته شد و یکی از شلوغ ترین پایانه های راه آهن در جنوب چین است. این ایستگاه مسیرهایی به شهرهای مختلف چین از جمله شن زن و پکن و همین طور لهاسا در تبت دارد.ایستگاه گوانگجو یکی از بزرگترین مراکز حمل و نقل ریلی در چین است. قطار تندرو گوانگژو – شنزن – هنگ کنگ از این ایستگاه ها می گذرد. پایانه های راه آهن شرقی و شمالی دو پایانه دیگر این شهر هستند. قطار تندروی وو گوانگ در سال ۲۰۰۹ میان شهر ووهان از استان هوبی و گوانگجو راه اندازی شد. این مسیر قسمتی از مسیر تندرویی است که شهر پکن را به هنگ کنگ پیوند می دهد. قطار سریع السیر پکن به شهر گوانگجو چین در اواخر سال ۲۰۱۲ راه اندازی شد، این قطار مسیر ۲۴۰۰ کیلومتری را با چهار ایستگاه در هشت ساعت طی می کند.فرودگاه های گوانجوفرودگاه بین المللی بایون در سال ۲۰۰۴ در شهر گوانگجو چین افتتاح شد و در سال ۲۰۱۱ با جابجایی ۴۵۰۴۰۳۴۰ نفر دومین فرودگاه پر رفت و آمد چین پس از فرودگاه بین المللی پکن و نوزدهمین فرودگاه پر رفت و آمد جهان بود. این فرودگاه از لحاظ حمل بار با جابجایی ۱۱۷۹۹۶۷ تن به عنوان سومین فرودگاه در چین و بیست و یکمین در جهان شناخته شد. فرودگاه بایون در منطقه هوادو در شمال شهر قراردارد و جایگزینی برای فرودگاه ۷۲ ساله قبلی شهر است که به علت وسیع شدن شهر، تقریباً در داخل شهر قرار گرفته بود و دیگر گنجایش تعداد مسافران را نداشت.گوانگجو از فعال ترین بندرهای جهان است و امکانات حمل و نقل آن در خدمت تولید و اقتصاد قرار دارد. در سال ۲۰۱۰ بندر شهر گوانگجو چین با جابه جایی بیش از ۱۲ میلیون و پانصد هزار کانتینر در رتبه هفتم بندرهای جهان و پنجم بندرهای چین قرار گرفت. در همین سال این بندر با جابه جایی ۴۲۵ میلیون تن رتبه چهارم جهان را در اختیار داشت.